Anna Woźniak-Starak: przedsiębiorcza kobieta czy zwykła szczęściara?

Anna Woźniak-Starak i jej historia

Kim jest najbogatsza Polka? W ostatnim zestawieniu Forbesa na pierwszym miejscu znalazła się Dominika Kulczyk (córka Jana i Grażyny Kulczyków). Tuż za nią znalazła się Anna Woźniak-Starak. Jak trafiła do grona kobiet, które zgromadziły tak pokaźny majątek?

Kobiety kontra mężczyźni

Jak pokazują dane, mężczyźni zajmują dominującą pozycję w rankingach najbogatszych Polaków. Tendencja ta utrzymuje się również na świecie. Kobiety nie stanowią licznej grupy wśród najbogatszych, co nie znaczy wcale, że nie mają one żyłki do interesów. Mimo barier co do ich kompetencji, kobiety coraz aktywniej uczestniczą w biznesie, mnożąc majątek.

baner-najwyzszy-czas-na-duzy-procent

Od mody się zaczęło…

Anna Woźniak-Starak studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. Już podczas studiów została modelką Mody Polskiej. Po ich ukończeniu wyjechała z mężem prawnikiem do Chicago – tam zaczęła pracować jako modelka. Ameryką ją zafascynowała i tam też odniosła sukces, biorąc udział w pierwszym pokazie Gianniego Versace. Jej kariera skręciła jednak w zupełnie inną stronę…

Przez żołądek do wielkich pieniędzy

Obecnie majątek małżeństwa Starak szacowany jest ma około 3,3 mld złotych. Anna Woźniak-Starak jest właścicielką firmy Belvedere Łazienki Królewskie. W jej skład wchodzi restauracja Belvedere, dwie kawiarnie, klub Cavallo i firma cateringowa (catering obsługuje najważniejsze przyjęcia dyplomatyczne i rządowe).

Belvedere (z języka włoskiego „Belvedere” oznacza ,,piekny widok’’) powstała w 1990 roku. Wnętrza restauracji zaprojektował Borys Kudlicka, a Magda Gessler znalazła pierwszego kucharza. Biznesmenka sprowadziła do restauracji kucharzy z Francji, a nawet z Nowej Zelandii. To miejsce od lat cenione przez przedstawicieli świata dyplomacji, biznesu, kultury i sztuki. Był tu choćby Bill Clinton, Angela Merkel czy Władimir Putin.

Restauracja Belvedere przez siedem lat od 2008 do 2014 roku dostawała podwójne wyróżnienie w Czerwonym Przewodniku Michelin. Znalazła się w gronie 1 z 16 najbardziej niezwykłych miejsc na kulinarnej mapie Polski. To tylko kilka z wielu wyróżnień Belvedere.Takie rekomendacje to najlepsze wizytówki oraz wyjątkowa okazja promocja lokalu.

Fundacja Rodziny Staraków

Starakowie myślą również o tych, którym nie udało się jeszcze odnieść sukcesów w biznesie. ,,Fundacja Rodziny Staraków’’ wspiera i promuje młodych, zdolnych ludzi, pomagając w realizacji ich wielkich marzeń i ambitnych pomysłów. Małżeństwo ma także pasję kolekcjonerską. W ich posiadaniu znajdują się obrazy takich artystów jak: Magdalena Abakanowiscz, Wojciech Fangor czy Stefan Gierowski. Prace artystów można oglądać w Spectra Holding Sp. z o.o w Warszawie. Zbiory obejmują sztukę polską powstałą od 1945 roku do czasów obecnych.

Farmaceutyczne imperium małżeństwa Staraków

Być może wielki sukces Belvedere nie byłby możliwy, gdyby nie Polpharma, którą w 2000 roku wykupił Jerzy Starak. Małżeństwu zbudować jeden z najbardziej perspektywicznych biznesów w polskiej branży farmaceutycznej.

Polpharma jest producentem wielu leków bez recepty, do której należą takie marki jak m.in. Polopiryna i Etopiryna. Ta największa polska firma farmaceutyczna. Posiada najnowocześniejsze w Europie laboratorium biotechnologicznego. Udział Polpharmy w polskim rynku leków to 5% – firma produkuje 200 mln opakowań leków rocznie.

Miliarder przejął w 2012 roku firmę farmaceutyczną Polfę, która w portfolio ma ponad 140 leków, posiada 4,5 ha gruntów w stolicy, udziały w Herbapolu Lublin oraz w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica (m.in. Olej Kujawski, margaryna Smakovita).

Przykład Anny Woźniak-Starak pokazuje, że przedstawicielki finansowej elity w Polsce nie muszą być wyłącznie „żonami” czy „córkami” bogatych i wpływowych mężczyzn. To przede wszystkim przedsiębiorcze kobiety, które świetnie gospodarują rodzinnym majątkiem.

 baner-obligacje

Anna Woźniak-Starak: przedsiębiorcza kobieta czy zwykła szczęściara?
5 z 2 głosów

Zostaw komentarz, bądź pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*