Dlaczego ciężko zarobić na lokacie?

Dlaczego ciężko zarobić na lokacie

Lokaty bankowe to jedne z najczęściej wybieranych produktów finansowych przez Polaków. W ofercie posiada je praktycznie każdy bank, co wpływa na konkurencyjność i wysokość proponowanego oprocentowania. Jako bezpieczna forma lokowania nadwyżek finansowych, lokaty nie zapewniają jednak możliwości wypracowania wysokich zysków.

Przyczyny popularności lokat bankowych

Powodów, dla których ludzie decydują się na zakładanie lokat bankowych jest przynajmniej kilka. Wynikają one z różnych potrzeb i obaw. Dlaczego decydujemy się deponować oszczędności w bankach?

1. Trzymanie znacznej gotówki w domu jest dość niebezpieczne. W przypadku ewentualnego włamania oszczędności mogą zostać nam skradzione, a my tym samym pozbawieni finansowego zabezpieczenia, które gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

2.  Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie jest nierozsądne z ekonomicznego punktu widzenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdeponowanie ich w banku, który oferuje nawet niewielkie oprocentowanie. Pozwoli to w całości lub przynajmniej w części zminimalizować negatywny wpływ inflacji na wartość posiadanych oszczędności.

3. Dobre lokaty bankowe są nie tylko bezpieczne (do równowartości 100 000 euro objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), ale również pozwalają na wypracowanie pewnego zysku. Obecnie, w środowisku niskich stóp procentowych zysk ten nie będzie zbyt imponujący. Najlepsze, promocyjne lokaty oferują oprocentowanie na poziomie ok. 4%.

baner-lokata

Cena wysokiego poziomu bezpieczeństwa

Każdy inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ceną wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest niski zysk. Niestety w przypadku lokat jest to bardzo dobrze widoczne. Większość lokat oferuje obecnie oprocentowanie na poziomie ok. 2%. Nieco więcej, tj. 3% – 4%, oferują lokaty promocyjne, jednak obarczone są one dodatkowymi warunkami. Zwykle kwota inwestycji jest ograniczona do kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy, okres zapadalności wynosi maksymalnie 3 miesiące, a skorzystanie z atrakcyjnie oprocentowanej lokaty jest możliwe wyłącznie przez nowych klientów.

Czy lokata się opłaca? Oto opinia twórcy kanału „Pieniądze nie gryzą” :)

 

Jak wypracować większe zyski?

W jednym z ostatnich wpisów rozważaliśmy, czy lepszym rozwiązaniem jest inwestowanie czy oszczędzanie. Po jego lekturze z pewnością już wiecie, że pomnażanie majątku wymaga inwestowania. Lokaty bankowe są natomiast produktem wykorzystywanym do realizacji strategii oszczędnościowych. By nie tylko chronić majątek przed utratą wartości, ale również korzystnie go pomnażać, warto się zainteresować produktami inwestycyjnymi – funduszami, obligacjami korporacyjnymi, akcjami itp. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto się z nimi zapoznać i wybrać takie produkty, które najpełniej odpowiadają indywidualnym preferencjom inwestora. Ryzyko związane z realizowaniem jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej będzie niewątpliwie wyższe, jednakże z pewnością możliwość wypracowania zadowalających zysków skutecznie je wynagrodzi.

baner-obligacje

Dlaczego ciężko zarobić na lokacie?
5 z 2 głosów

Zostaw komentarz, bądź pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*