Inwestowanie czy oszczędzanie? Za i przeciw

Przez wiele osób inwestowanie i oszczędzanie jest rozumiane jako synonim. Inwestowanie stanowi bowiem formę oszczędzania, zaś oszczędzanie najczęściej realizowane jest poprzez inwestycje o mniejszym bądź większym ryzyku. No to jak – inwestowanie czy oszczędzanie? Która strategia działania będzie lepsza dla przeciętnego Kowalskiego?

Inwestowanie czy oszczędzanie? Czym się różnią?

Poprzez oszczędzanie rozumieć należy bezpieczne przechowywanie posiadanego majątku. Jego głównym celem jest uchronienie majątku przed ewentualnymi stratami, w tym również przed inflacją. Inwestowanie polega z kolei na pomnażaniu wielkości posiadanych aktywów. Dopuszcza tym samym możliwość wystąpienia straty, gdyż głównym jego celem jest maksymalizacja zysku.

Oszczędzanie – niskie ryzyko i zysk

Najgorszym sposobem na przechowywanie oszczędności jest niewątpliwie trzymanie ich w przysłowiowej „skarpecie”. Zdecydowanie rozsądniejszym działaniem będzie ulokowanie posiadanych środków na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym. Rozwiązania te charakteryzują się bardzo niskim profilem ryzyka, więc jak najbardziej wpisują się w ideę oszczędzania.

Oprocentowanie proponowane obecnie przez większość banków oscyluje w granicach 2,00%. Na nieco więcej liczyć mogą klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych (cross-sell), instalację aplikacji mobilnej, założenie lokaty internetowej itp. Nawet niewielkie oprocentowanie pozwoli uchronić posiadany majątek przed inflacją, dlatego warto z tego skorzystać.

Co poza ograniczonym do minimum ryzyka skłania do oszczędzania i korzystania z bezpiecznych produktów finansowych? Niewątpliwie wysoka płynność i możliwość odzyskania zainwestowanych środków w stosunkowo krótkim czasie. Czasem wiąże się to z utratą części lub całości odsetek, jednak nie jest to zasadą. Dla wielu osób, szczególnie tych dysponujących niewielkimi oszczędnościami, dostępność środków jest niezwykle istotna. Perspektywa zmienia się jednak w przypadku posiadania nieco większych środków – można je bowiem podzielić i zdeponować na kilka różnych sposobów.

baner-lokata

Inwestowanie – opcja dla nieco odważniejszych

Posiadanie większych aktywów finansowych pozwala zwykle na dywersyfikację i połączenie bezpiecznego oszczędzania z inwestowaniem. Posiadanie tzw. poduszki bezpieczeństwa jest niezwykle istotne, jednak po przekroczeniu poziomu gwarantującego względne poczucie bezpieczeństwa, warto pomyśleć o zainwestowaniu części środków. Dzięki takiej dywersyfikacji zyskuje się szansę na wypracowanie nieco wyższego zysku przy stosunkowo niskim poziomie ryzyka.

Gra va banque jest bardzo ryzykowna, dlatego planując inwestycję należy pomyśleć o ich odpowiedniej dywersyfikacji. Stosunkowo bezpieczne będą produkty strukturyzowane, które charakteryzują się 90%-100% gwarancją kapitału, niektóre fundusze inwestycyjne, lokaty inwestycyjne itp.

Opcji jest naprawdę sporo. Chcąc zyskać szansę na ponadprzeciętne zyski, trzeba również zaakceptować możliwość poniesienia niemałej straty. Do ryzykownych produktów zalicza się m. in.: akcje, obligacje korporacyjne, inwestycje walutowe (forex) czy chociażby instrumenty pochodne.

Ostatecznie, decyzję o tym, czy zdecydować się na inwestowanie czy oszczędzanie, podejmie każdy z nas indywidualnie.

Inwestowanie czy oszczędzanie? Za i przeciw
5 z 2 głosów

Zostaw komentarz, bądź pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*