Lokaty internetowe: na co uważać?

Lokaty internetowe na co uważać

Szukając bezpiecznych form lokowania nadwyżek finansowych, większość osób decyduje się na lokaty bankowe. Są one objęte gwarancją do kwoty 100 000 euro, więc inwestycja taka charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Porównując dostępne oferty depozytów bankowych można szybko zaobserwować, że najlepsze warunki proponują z reguły lokaty internetowe. Jakie mają haczyki?

Wysokie oprocentowanie?

Kluczowym parametrem lokat bankowych, na jaki należy zwrócić uwagę, jest oprocentowanie oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Z reguły odsetki kapitalizowane są na koniec okresu zapadalności, jednak na rynku wciąż dostępne są produkty oszczędnościowe, które oferują miesięczną lub nawet codzienną kapitalizację. Częstym wabikiem banków jest reklamowanie lokaty wysokim oprocentowaniem, które w rzeczywistości jest zupełnie mniejsze. Mowa głównie o lokatach progresywnych, których oprocentowane zwiększa się z każdym kolejnym miesiącem. W materiałach promocyjnych pojawia się zwykle wzmianka o wysokości oprocentowania z ostatniego miesiąca trwania depozytu, które jest na ogół dwukrotnie wyższe od procentowania rzeczywistego.

Obowiązkowy cross-selling

Bardzo często ceną, jaką należy zapłacić za wysokooprocentowany depozyt, jest konieczność skorzystania z dodatkowego produktu z oferty banku. Zwykle jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, jednak nie brak ofert, które łączą lokatę z inwestycją w fundusze inwestycyjne lub produkty ubezpieczeniowe. Lokaty tego typu są na ogół krótkotrwałe, zaś towarzyszące im produkty z założenia długoterminowe, dlatego warto dobrze przemyśleć taką inwestycję.

baner-lokata

Wyłącznie nowe środki

Warunkiem założenia korzystnie oprocentowanej lokaty bankowej, niezwykle często wykorzystywanym przez banki, jest również konieczność zdeponowania nowych środków, a więc środków stanowiących nadwyżkę ponad saldo klienta na określony w regulaminie dzień. Pozyskanie nowych środków jest bardzo często jednoznaczne z pozyskaniem nowych klientów, dlatego tego typu oferty niezwykle często pojawiają się w ofertach banków.

Lokaty internetowe tylko dla wybranych?

Kolejnym haczykiem stosowanym przez banki w kontekście korzystnie oprocentowanych depozytów jest kierowanie oferty wyłącznie do określonej grupy klientów. Najczęściej są to nowi klienci, którzy dotychczas nie mieli okazji korzystać z żadnych produktów pochodzących z oferty banku, jednak zdarzają się również depozyty adresowane tylko do obecnych klientów.

Swego czasu dużą popularnością cieszyły się również lokaty internetowe dostępne w ograniczonej ilości (w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy) bądź możliwe do założenia jedynie w wyznaczonym terminie.

Limity inwestycyjne

W celu zredukowania nadmiernych kosztów związanych z wypłacaniem wysokich odsetek, większość banków stosuje w kontekście swoich najatrakcyjniejszych depozytów ograniczenia co do wielkości inwestycji. Po przekroczeniu maksymalnego progu, oprocentowanie lokaty jest najczęściej redukowane do wysokości oprocentowania proponowanego na lokacie standardowej. Limity najczęściej ustanowione są na poziomie kilkunastu tysięcy złotych.

Lokaty internetowe: na co uważać?
5 z 2 głosów

Zostaw komentarz, bądź pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*