Spadki na giełdzie: 5 rad jak reagować?

Każdy inwestor dokłada wszelkich starań, by jego inwestycja przynosiła jak największe zyski. Zawsze jednak musi brać pod uwagę możliwość spadków na giełdzie. Jak reagować na pikujące indeksy? Z pewnością – bez paniki!

.
Jak przebiega bessa na giełdzie?

Wiele osób inwestuje w akcje lub planuje zainwestować własne aktywa właśnie w akcje. Ceny akcji zmieniają się każdego dnia i w mniejszym lub większym stopniu powiązane są z cyklem gospodarczym. Trzeba być zatem przygotowanym na to, że wartość zakupionych aktywów może w pewnym momencie spaść poniżej akceptowanego przez nas poziomu. Wpływ na ceny akcji ma nie tylko ogólna kondycja finansowa przedsiębiorstwa, ale również wiele innych czynników, które niekoniecznie muszą być powiązane z wynikami – wewnętrzne kryzysy, plotki, zmiany stanowiskowe itp.

3 etapy bessy

Istnieje wiele teorii na temat zachowań inwestorów w okresie wzrostów i spadków na giełdzie, a także samego przebiegu hossy i bessy. Zgodnie ze współczesnymi poglądami bessa przebiega w trzech krokach/falach.

1. Pierwszy etap spadków – towarzyszą mu zwykle pozytywne nastroje inwestorów, którzy traktują spadki jako doskonały czas na zakupy.

2. Drugi etap spadków – następuje po krótkotrwałych wzrostach spowodowanych wzmożonym zainteresowaniem inwestorów zakupem papierów wartościowych; kończy się zwykle w sposób nagły i gwałtowny;

3. Trzeci etap spadków – towarzyszą mu negatywne nastroje i prognozy na przyszłość, mimo istotnie zaniżonych cen większość inwestorów dążąc do minimalizacji strat, decyduje się na sprzedaż aktywów, co prowadzi do osiągnięcia dna bessy.

.

5 cennych wskazówek na czas bessy

Jak zatem powinien się zachować rasowy inwestor w okresie bessy? Poniżej kilka podstawowych zasad, które pozwolą cieszyć się satysfakcjonującym zwrotem z inwestycji.

baner-zacznij-inwestowac-w-akcje

1. Dywersyfikacja

Inwestowanie wszystkich środków w akcje jednego przedsiębiorstwa jest bardzo ryzykowne. Znacznie rozsądniej i bezpieczniej jest zainwestować w kilka firm, najlepiej reprezentujących niepowiązane ze sobą branże.

2. Nie podążaj za tłumem

Wybór drogi pod prąd przynosi zwykle najlepsze korzyści. Rozsądnie jest zatem sprzedawać akcje w momencie, kiedy inni kupują i kupować w okresie, kiedy większość inwestorów jest zainteresowana sprzedażą. Ta zasada sprawdziła się niejeden raz.

3. Nie kombinuj!

Dociekanie pewnych prawidłowości i stosowanie najróżniejszych wzorów matematycznych w większości sytuacji się nie sprawdza. Ważne jest, by prawidłowo rozpoznać sytuację na rynku – kupować w okresie hossy i sprzedawać w okresie bessy.

4. Śledź plotki

Publikowane w prasie nieoficjalne newsy i przekazywane z ust do ust plotki istotnie wpływają na kursy akcji. Inwestorzy nie czekają zwykle na ogłoszenie oficjalnych raportów, gdyż poprzedzone plotką nie wpływają istotnie na kurs akcji.

5. Podążaj za trendem

Zastanawianie się jak długo potrwa tendencja wzrostowa nie ma sensu. Rozsądnie jest trzymać się trendu nawet w sytuacji, kiedy ceny akcji przebijają historyczne granice. Jego załamanie się jest najczęściej dobrze widoczne i stanowi sygnał do sprzedaży.


Spadki na giełdzie: 5 rad jak reagować?
5 z 6 głosów

2 Comments on Spadki na giełdzie: 5 rad jak reagować?

  • W rzeczy samej Majk!
   Warto pamiętać, że poddanie się efektowi owczego tłumu nie zawsze będzie korzystne dla inwestora.
   Dziękujemy za komentarz i zachęcamy Cię do przeczytania innych wpisów na naszym blogu.
   Pozdrawiamy :)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*