Jak zainwestować 1000 zł? Bitcoin: chwilowa moda czy potencjał na zysk?

jak zainwestować 1000 zł - bitcoin

Nie wiesz, jak zainwestować 1000 zł? Słyszałeś nieco o Bitcoinie i zastanawiasz się, czy to dobry pomysł na inwestycję? Bitcoin to kryptowaluta ciesząca się dużym zainteresowaniem od momentu powstania. Wielu kojarzy się z praniem brudnych pieniędzy, dla innych stanowi atrakcyjną formę inwestycji. Bez względu na opinie i przekonania, Bitcoin, podobnie inne waluty internetowe, przyczyniają się do poprawy efektywności globalnego handlu. Jak powstał? Jakie perspektywy wiążą się z inwestycją w krypto waluty? Gdzie kupić?

Jak narodził się Bitcoin?

Bitcoin powstał w 2009 roku, jednak do dnia dzisiejszego trudno jest wskazać osobę bądź grupę osób, które są odpowiedzialne za jego wprowadzenie na rynek. Twórca bądź twórcy bitcoina ukrywają się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, jednak do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić, kto konkretnie stoi za słynną walutą. W wyniku śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego w 2015 roku przez portale Wired oraz Gizmondo ustalono, że twórcą Bitcoina jest australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright. Pomimo faktu, iż przedstawił on dowody potwierdzające stworzenie kryptowaluty i działalność pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, społeczność Bitcoina pozostaje sceptycznie nastawiona co do prawdziwości tej informacji.

baner-zacznij-zarabiac-na-powaznie

Cechy charakterystyczne Bitcoina

W przeciwieństwie do wielu innych walut, Bitcoin jest zdecentralizowany. Nie posiada centralnego emitenta i jest niezależny od rządów, instytucji bankowych czy innych instytucji.

Cechą charakterystyczną jest również odporność na inflację – sztywne ograniczenie liczby Bitcoinów do zaledwie 21 milionów sztuk powoduje wręcz presję deflacyjną. Każdy z Bitcoinów dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, tzw. satoshi.

Kolejna kwestia to anonimowość. O ile historia transakcji zawieranych przez użytkowników sieci peer-to-peer jest w pełni przejrzysta, o tyle strony transakcji mają możliwość zachowania pełnej anonimowości. Rodzi to pewne zagrożenie w zakresie prania brudnych pieniędzy, dlatego też z każdym rokiem obrót kryptowalutą budzi coraz większe zainteresowanie instytucji kontrolujących rynki finansowe.

Bitcoin w Polsce

Polskie regulacje prawne dopuszczają obrót Bitcoinem, jednak w opinii Ministerstwa Finansów słynnej kryptowalucie nie można nadać statusu waluty lub innego instrumentu finansowego, gdyż kłóciłoby się to z ustawami o elektronicznych instrumentach płatniczych czy o obrocie instrumentami finansowymi. Niemniej jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych obrót Bitcoinem należy klasyfikować jako przychód wynikający ze zbycia praw majątkowych. Przez dość długi czas kryptowaluta nie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT, przewidzianego dla usług finansowych, jednak zmieniło się to na skutek wydanej 15 lutego 2016 roku przez Izbę Skarbową interpretacji.

Pomimo rosnącej popularności Bitcoina na świecie, w Polsce wciąż nie cieszy się on zbyt dużym zaufaniem. O ile w 2014 roku płatności przy użyciu kryptowaluty akceptowało około 50 przedsiębiorstw, o tyle dziś jest to zaledwie kilkaset.

O wadach i zaletach bitcoina oraz związanych z nim zagrożeniami dowiecie się z poniższego filmu z kanału „Prosta ekonomia”

Czy Bitcoin pozwala zarobić?

Pośród wielu pomysłów, jak zainwestować 1000 zł, niezbyt często pojawia się sugestia, by zainteresować się zakupem Bitcoinów. Czy inwestycja taka może być opłacalna? Historyczne kursy wskazują, że realizacja takiego scenariusza jest jak najbardziej prawdopodobna. Na początku 2012 roku jeden Bitcoin kosztował 5 dolarów, po roku jego wycena skoczyła do 13 dolarów, co gwarantowało bardzo satysfakcjonujący zwrot z inwestycji. Nikt jednak nie spodziewał się tego, że już w 2013 kurs poszybuje w górę i osiągnie finalnie poziom 1200 dolarów!

Znaczące wzrosty zostały jednak wkrótce przerwane przez upadek jednej z wiodących giełd bitcoinowych – Mt. Gox. Przez niemalże cały 2015 rok kurs utrzymywał się w przedziale od 200 do 300 dolarów. Sytuacja zmieniła się dopiero pod koniec roku, a trend wzrostowy utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Obecna wycena Bitcoina przekracza 630 dolarów.

Jak kupić Bitcoiny?

Zdecydowanie najłatwiej będzie skorzystać ze specjalnych giełd, na których zakup wymaga wcześniejszej rejestracji. Alternatywne rozwiązania to skorzystanie z oferty internetowych kantorów handlujących Bitcoinem, zakup waluty w specjalnych bankomatach lub bezpośrednio od osób prywatnych.

Oceń wpis!

Zostaw komentarz, bądź pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*